Foglaljon időpontot a +36205191244-es telefonszámon, vagy Online!

Menopauza, változókor

A menopauzával összefüggésbe hozható tünetek nagy része valójában a perimenopauza időszakában jelentkezik. Míg egyes nők különösebb komplikációk vagy kellemetlen panaszok nélkül esnek át a menopauzán, másokat már a perimenopauzától kezdve legyengítenek, kimerítenek a tünetek, melyek akár évekig is tarthatnak.

A tapasztalt panaszok elsősorban a női nemi hormonok – az ösztrogén és progeszteron – csökkent termelődésével állnak összefüggésben. A tünetek nagymértékben változóak, mivel ezeknek a hormonoknak a női szervezetre való hatása is széles körű. Íme, a változókor 4 leggyakoribb kellemetlen velejárója.

Hőhullámok

Sok nő panaszkodik elsődleges menopauza tünetként hőhullámokra. A hőhullám hirtelen jelentkező, erős hőségérzést és kipirosodást okoz elsősorban az arcon, nyakon és a mellkason, mely akár az egész testre is átterjedhet. A hőhullámot erőteljes verejtékezés és izzadás követheti.

A hőhullámok rövid idejűek, általában 30 másodperctől 10 percig tartanak, intenzitásuk az enyhétől a nagyon erősig terjedhet, akár álmából is felébresztheti az attól szenvedőket. A legtöbb nő esetén az utolsó menstruációt követően egy vagy két évig jelentkeznek hőhullámok, esetenként a menopauza után is jelentkezhetnek, ám intenzitásuk idővel egyre csökken.

A hőhullámokkal való megbirkózásban sokat segít, ha odafigyel az egészséges testsúly megőrzésére, rendszeres testmozgást végez, kerüli a dohányzást, az alkohol-, koffein- és fűszeres élelmiszerek fogyasztását, kerüli a stresszt, valamint könnyű anyagból készült, réteges ruházatot visel.

menopauza
night-sweats

Éjszakai izzadás

A hőhullámok mellett sokan tapasztalnak éjszakai izzadást, melynek eredményeképp éjszaka hidegrázásra, szívdobogásra, verejtékezésre ébredhetnek. Ilyenkor általában nehéz megnyugodni és újból elaludni. 

Az éjszakai izzadás nemcsak kellemetlen, de a szív- és érrendszeri egészséggel is összefüggésben áll. Egyre több kutatási eredmény talál kapcsolatot az éjszakai izzadás és a magas koleszterinszint és a szívkoszorúér-megbetegedések között.

Hüvelyszárazság

Az ösztrogén és progeszteron csökkent termelődése befolyásolhatja a hüvely falát bevonó vékony nedvességréteget. Hüvelyszárazságot bármely életkorban tapasztalhat, ám a menopauzán áteső nők számára ez különösen problémát jelenthet.

A hüvelyszárazság jelei közé tartozik a hüvely körüli viszketés, szúró vagy égő érzés. A hüvelyszárazság fájdalmassá teheti a szexet és gyakori vizelési ingert okozhat. 

huvelyszarazsag

Az ösztrogén szerepe

Az ösztrogén a menstruációs ciklus szabályzása mellett az alábbi testrészekre is hatással van:
faradtsag

Depresszió és hangulatingadozások

A hormontermelésben beálló változás a nők hangulatára is befolyással van a menopauza idején. Egyes nők ingerlékenységről, depresszióról és hangulatingadozásokról számolnak be, melyek rövid időn belül gyakran a szélsőséges magaslatoktól a súlyos mélypontig terjedhetnek.

A változókori depresszió kockázata magasabb azoknál, akik: 

  • korábban erős PMS-től és/vagy szülés utáni depressziótól szenvedtek
  • korábban is panaszkodtak depresszióra
  • nemrég estek át rákkezelésen vagy petefészek-eltávolító műtéten
  • rendszeresen kevesebb mint 7 órát alszanak
  • nem végeznek rendszeres testmozgást
  • dohányoznak
  • stresszes életet élnek

Fontos megjegyezni, hogy ezek a hormonális ingadozások befolyásolják az agyat és mindaddig teljesen természetes, ha egyes napokon lehangoltnak érzi magát, míg másokon fel van dobva, míg ez nem befolyásolja extrém mértékben az életét. Amennyiben viselkedése napokig kiszámíthatatlan, kérje szakember segítségét. Bizonyos típusú hangulatingadozások mögött súlyos egészségügyi probléma is húzódhat.

Mire számíthat?

A menopauza tünetei egyéntől függően pár hónapig vagy akár évekig is tarthatnak. Rendszeres kontrollvizsgálattal orvosa ellenőrizheti egészségét, illetve válaszolhat felmerülő kérdéseire.

Amennyiben a menopauza tünetei megnehezítik a mindennapi életét, jelentős alvászavarral, fáradtsággal, depresszióval vagy szorongással, vagy szexuális zavarral járnak, mielőbb beszéljen orvosával. Ugyanez igaz arra az esetre, ha szexuális együttlét után vérzést tapasztal, vagy ha a vérzése egy év kihagyás után újra jelentkezik.

/ WEBBeteg /

A mikrokeringés javításának hatásai:

Támogatja a sejtek,  szövetek működèsèt, hozzájárul a jó anyagcserèhez ès serkenti a hormontermelèst, segíti azok hasznosulását.

A méreganyagokat és káros anyagcsere melléktermékeket elszállítja.

Növeli a tápanyagok felszívódását.

A regenerációs folyamatokat támogatja, fiatalító, megújító hatása van.

Növeli az agy általános vérellátását.

Növeli a kognitív funkciókat.

Fájdalomcsillapító hatása.

Támogatja az immunrendszert.

Segíti a relaxációt, javítja a nyugtalanságot, feszültséget, csökkenti a hangulatingadozást.

Javítja az alvást.

Plusz energiát biztosít.

Fájdalommentes, kellemetlen érzetek és káros mellékhatások nélkül fejti ki hatását.

Jelentős hosszútávú hatásra képes.

Egy szerv működőképességét, teljesítőképességèt ès egyúttal annak egèszsègèt a mikrokeringès állapota jelentősen meghatározza.

A jó mikrokeringès nèlkül a szervezetünkben semmilyen regenerációs folyamat nem lehetséges.

A mikrokeringés javítható.

Közérzetjavító szolgáltatást venne igénybe?

Keressen fel az elérhetőségeim egyikén és egyeztessünk időpontot egy megbeszélésre, aminek keretében tájékoztatom, hogy milyen eredmény várható.

Időpontfoglalás

Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.